Emlak Haber

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı yabancıya satışı etkiler mi?

Bu haber 07 Temmuz 2017 - 5:49 'de eklendi ve 6.942 views kez görüntülendi.
Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı yabancıya satışı etkiler mi?

Emlak Haber

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden kararı kabul etti. Bu kararın Türkiye’nin yabancıya konut satışında negatif etkisi olur mu?

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını talep eden kararı kabul etti. AP Türkiye Raportörü Kati Piri’nin hazırladığı Türkiye raporu, dün AP’de görüşülmüştü. 638 AP üyesinin katıldığı bugün yapılan oylamada, 477 AP üyesi, müzakerelerin dondurulması yönünde, 64 üye ise karşı yönde oy kullandı.

Karar yabancıya konut satışını etkiler mi?

Avrupa Parlamentosunun aldığı karar muhakkak dünya gündemini negatif etkileyecek olsa da, direkt etkisinin olması olası değil. Çünkü; hali hazırda yabancıya satışımız zaten düşük. 2016 yılını 2015 yılına göre %20,7 düşüşle kapatmıştık. Bu yılın ilk çeyreğinde de düşüş devam ederken Nisan ayında ufak bir artış, Mayıs ayında ise %10 oranında bir artışla 1.775 adet konut satılmış.

İşin can alıcı kısmı ise şu; bizim zaten Avrupa vatandaşlarına satışımız kayda değer bir oranda değil. Geçen yılın tamamında ve bu yılın ilk 4 ayında Türkiye’den en fazla konut alan yabancı ülke vatandaşı Irak vatandaşları oldu. İlk 3 ve 4’ü sırasıyla körfez ve Arap ülkeleri oluşturuyor. Mayıs ayında ise en fazla konut alımını Suudi Arabistan vatandaşları yaptı. Avrupa ülkeleri vatandaşları konut alımı minimum seviyede, hatta turist olarak bile Türkiye’ye gelmiyorken, alınan kararın direkt etkisi söz konusu olmaz.

Körfez krizi kesinlikle etkiler

Yabancıya satışı Avrupa Parlamentosunun aldığı karar değil, körfez krizi kesinlikle etkileyecektir. Nitekim; yukarıda da belirttiğim gibi konut satışımızın büyük çoğunluğunu Ortadoğu ve Arap ülkelerine yapıyoruz. Mayıs ayında en fazla konut alan Suudi Arabistan’a ve Katar’a ablukada başı çeken körfez ülkelerine yaptık. Bu ülkeler Türkiye’ye negatif tavır alırsa, zaten kötü olan yabancıya satış dibe vurabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA