Emlak Haber

Bayram Tatili Konut Satışlarında Sert Düşüşe Neden Olacak

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 3:07 'de eklendi ve 1.182 views kez görüntülendi.
Bayram Tatili Konut Satışlarında Sert Düşüşe Neden Olacak

Düne kadar süresi netlik kazanmayan Kurban Bayram tatilinin 10 gün olacağı Hükümet kanadından açıklandı.Tatil düzenlemesi ile kötü giden turizme katkı hedeflenirken, gayrimenkul gibi önemli sektörlerin işlem hacminde ise önemli düşüşe sebep olacak.

Ne çok tatilimiz var!

Hükümet sözcüsü Bozdağ’ın, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında yaptığı tatil açıklamasına değinen Proje İdea Genel Müdürü Cemal Bayar, “Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkarılması turizme ufak bir hareket kazandıracak elbette. Ama gayrimenkul sektörünün satış işlem adedine ise negatif etki yaratacak. Zaten çok fazla sayıda tatilimiz var. Tatile tatil eklemek yerine, zaten belirli bir süresi olan Kurban Bayramı tatilinde, gayrimenkul sektörü gibi bazı önemli sektörlerin olumsuz etkilenmemesi ve daha fazla işlem yapabilmesinin sağlanması gerekiyor.” yorumunda bulundu.

Günlük 10 bin gayrimenkul satılıyor

Yaz ayı başlangıcı, mevsimsel etki ve Ramazan Bayramı gibi faktörler ile düşüş gösteren Haziran ayı konut satışlarında sonra, uzatılmış Kurban Bayramı tatili ile Ağustos ayında da sert düşüş görülebileceğini belirten Cemal Bayar, “Günlük ortalama 10 bin gayrimenkul alım satım gerçekleşiyor. Bunun işlemin %60 kadar kısmın konut, %40 kadarını diğer gayrimenkul türleri oluşturuyor. Tatilden Eylül ayı 1 gün, Ağustos ayı 4 gün etkilenir gibi görülüyor olabilir ama uzun tatil süresinin bireyler üzerinde etkisi ile konut satışındaki kayıp, işlem yapılamayan tatil günlerindeki matematik hesabından daha fazlasına karşılık gelecektir” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA