Emlak Haber

Emlak vergisi 2018’de cep yakacak!

Bu haber 23 Ağustos 2017 - 5:46 'de eklendi ve 964 views kez görüntülendi.
Emlak vergisi 2018’de cep yakacak!

Emlak vergisi bazı şehirlerde daha doğrusu şehirlerin bazı bölgelerinde cep yakmaya başladı. Bu vergi iki ayrı değer göz önüne alınarak hesaplanıyor.

Bunlardan ilki 4 yılda bir belirlenen arsa metrekare birim fiyatları. Bu değer 2014’te yeniden belirlendiğinde birçok şehir ve ilçede yüzde 300’leri bulan artışlar nedeniyle mahkemelere taşınmıştı. Son olarak temmuz ayında 2018-2022 yılları arasında geçerli olacak değerler yayımlanmıştı.

Bu tutarların ne olduğunu henüz bilmiyoruz çünkü Maliye Gelir İdaresi Başkanlığı ‘rayiç bedel’ denilen bu tutarları henüz sayfasında açıklamadı. Diğer ayak ise bina inşaat maliyeti. Bu iki rakamın toplamı binanın vergi değerini oluşturuyor. Bu maliyetleri Maliye Bakanlığı her yıl yeniden yayımlıyor. Dün rakamlar yayımlandı.

YÜZDE 10.3 ARTIRILDI

Yayımlanan rakamlara göre bina inşaat maliyetlerinin yüzde 10.3 civarında arttığı görüldü. Betonarme mesken binalarında lüks sınıfta bir bina için metrekare maliyeti bin 374 liradan bin 516 liraya, birinci sınıf inşaatta ise 858 liradan 946 liraya çıkarıldı. Bu ise emlak vergisinin hesabına yaklaşık yüzde 2 ile 5 oranında yansıyacak. Ev ve işyerlerinin emlak vergisi hesaplanırken evin üzerine inşa edildiği arsanın metrekare birim değeri ve arsa payının kaç metrekare olduğu bulunuyor.

Evlerin betonarme, karkas, yığma ya da ahşap olma durumuna ve inşaat sınıfına göre belirlenen metrekare maliyet bedeli çıkarılıyor. Konutlarda vergi oranı binde 1, işyerlerinde ise binde 2. Bu oran; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyükşehir belediyesi sınırları içindeki konutlar için binde 2, işyerleri içinse binde 4 olacak şekilde hesaplanıyor.

YIPRANMA PAYINA VE SINIFA DİKKAT

Ancak bu yapılırken ‘Aşınma payı indirimi’ yapılıyor. Aşınma payı ise yüzde 4’ten 60’a kadar çıkıyor. Örneğin betonarme 3 yaşındaki bir binada yüzde 4 indirim olurken bina yaşı 75’in üstüne çıkınca yüzde 60 indirim yapılmak zorunda. Dikkat edilecek bir başka unsur binanın hangi sınıfta yer aldığı. Belediyeler Maliye’nin cetveline göre binaların metrekaresini çarpıp verginin diğer ayağını belirliyor. Fakat belirlenecek maliyet 5 ayrı sınıfta toplanıyor. Lüks, 1, 2, 3 ve basit sınıf olarak. Belediyeler bu sınıfları şimdi ya müteahhitlerin beyanına göre ya da kendisi belirliyor.

Vergiyi fazla almak için de birim fiyatı fazla olan sınıfı seçiyor. Maliye Bakanlığı 15 Aralık 1983’te hangi yapının lüks hangisinin birinci hangisinin ikinci sınıf olacağını belirlemiş. Örneğin binanın lüks sayılması için dış cephesi mermer, çini ve bakır kaplamalı olmalı. 14 seri No’lu tebliğde de Maliye Bakanlığı bir sınıfın yarısından fazla özelliği bünyesinde barındıran binanın o sınıfa gireceğini ifade ediliyor. Doğru değerlendirilmiş bir bina bir alt sınıfta vergilenebilir. Bu ise verginin yüzde 15’e kadar düşmesini sağlayabiliyor. (Rahim Ak / Habertürk)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA