Emlak Haber

Gayrimenkul Sektöründe Son 1 Yılda Yapılan Teşvik ve Düzenlemeler

Bu haber 07 Temmuz 2017 - 5:42 'de eklendi ve 6.504 views kez görüntülendi.
Gayrimenkul Sektöründe Son 1 Yılda Yapılan Teşvik ve Düzenlemeler

Emlak Haber

Gayrimenkul sektöründe son 1 yılda oldukça köklü ve radikal adımlar atıldı. Siyasal gündemi gibi oldukça hızlı değişim gösteren gayrimenkul piyasasında yapılan değişiklikler, GYODER raporunda derlendi.

Gayrimenkul sektörü teşvik ve değişiklikler

15 Temmuz gibi elim bir hadiseden sonra ani müdahaleler ile sektörü hareketlendiren Hükümet yetkililerinin son bir yılda almış olduğu önlem, teşvik ve destekler GYODER‘in 2017 ilk çeyrek raporunda derlendi. Bizde o raporun özetini ve en belirgin teşvikleri derledik.

 • En az 1 milyon Dolar’lık taşınmaz satın alan ve 3 yıl satılmaması şartı ile yabancıya vatandaşlık veren düzenleme.
 • Konuttaki KDV indiriminin Mart ayından Eylül ayına uzatılması.
 • Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde de metrekare vergi değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasındaki konutların tesliminde KDV’nin %8 olarak sürekli uygulanması.
 • Gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ile ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ait damga vergisi oranı sıfır olarak
  uygulanması.
 • Yabancı konut alıcıları ve yatırımcıları açısından diğer bir noktanın ise vize, vatandaşlık, oturma izni ve bürokratik işlemlerinin azaltılması ile ilgili yapılan düzenlemelerin oluşu, Türkiye’nin yakın ve içinde bulunduğu coğrafyada jeopolitik önemin devam etmesi, göreceli olarak bölgede güvenli liman pozisyonunu koruması.
 • Uzun vadeli konut kredisinde başlangıç rakamı olan %25 tutarındaki sermayeyi sağlamakta zorluk çeken tüketici için
  bu rakamın %20’ye indirilmesi.
 • Konut alımını ve tasarrufu teşvik amacıyla alınan önlemler (Konut alımında %15 devlet desteği vb.) ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi.
 • İnşaat ve gayrimenkul sektörünün, ’menkul kıymetler’ yolu ile gerek kaynak gerekse küçük yatırımcıya ulaşması için gerekli hukuki ve idari düzenlemelerin hayata geçirilmesi sonucu TOKİ tarafından gayrimenkul sertifikası ihracının gerçekleştirilmesi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA