Emlak Haber

Zorunlu konut sigortalarıyla ilgili merak edilenler!

Bu haber 19 Ağustos 2017 - 4:31 'de eklendi ve 1.658 views kez görüntülendi.
Zorunlu konut sigortalarıyla ilgili merak edilenler!

Konut kredisini sorunsuz bir şekilde aldınız ancak mesele krediyi almakla bitmiyor elbette. Konut kredisini takiben karşınıza gelen sigorta ücretleri, bankaların size sunduğu masraflar arasında yer alıyor. Bankaların talep ettiği ücretler de çalıştıkları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösteriyor. Konut sigortasıyla birlikte hayat sigortası, bireysel emeklilik sigortası, zorunlu deprem sigortası maliyetinizi arttıran faktörlerden sayılıyor.

Zorunlu Sigortaya Dahil Olanlar

Kredi türlerinin belli bir bölümü zorunluyken diğer bölümü ise bankalar tarafından çıkarılan zorunlu olmayan sigortalardır. Bu nedenle de çoğu kişi ev kredisi alırken zorunlu krediler üzerinden hesaplama yaparak maliyetini öğrenmeyi tercih ediyor. Ne yazık ki bankaların insanlara zorunlu olmayan kredileri zorunluymuş gibi göstermesi, bu alanda sorun yaratıyor. Size kısaca zorunlu olan sigorta türlerinden bahsetmemiz yerinde olacak. Konut alımında karşınıza çıkan deprem sigortası, konut sigortası ve hayat sigortası arasında zorunlu olan yalnızca deprem sigortasıdır. Deprem sigortasının masrafı da evin deprem bölgesine olan mesafesi ile doğrudan alakalıdır.

Sigorta Alımında İzlenecek Yollar

Netice itibarıyla kredi borçlarınızı sabit şekilde ödeyebilir ya da yeniden yapılandırma (refinansman) yöntemiyle kredi yenilemesi yapabilirsiniz. Refinansman anlaşması sayesinde kredi borcunuz ipotek, vade, faiz veya para birimi değişimi ile daha cazip koşullarda ödeme yapabilirsiniz. Zorunlu sigorta olan deprem sigortasını yenileyip refinansman yapmak sadece kişinin kendi isteğine bağlı bir durum olmakla birlikte refinansmanda kredi taksiti ödemeleri düşer, vade değişikliği yapılır, faiz türü değişir.

– Hangi sigortalar zorunluluk kapsamına giriyor?

Zorunluluk kapsamına giren sigorta zorunlu deprem sigortası (DASK)’dır.

– Zorunlu deprem sigortası neleri kapsamaktadır?

Evinize gelen deprem, toprak kayması, yangın, tsunami gibi maddi zararları poliçede belirttiğiniz oranda karşılamanızı sağlar. (Konutkredisi.com)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA